Kaip rašiau savo 'picasoj', kad iki šiol galvojau, kad išsikepti duoną yra ne mano jėgoms, nes sklido kalbos, kad reikia kažkokio 'raugo', pasidalint
Kai tešla pradeda rūgti į stiklainį įsidėti kokius gerus 10 šaukštų (kas kiek nori) tos košės, kuri ir yra vadinamas 'raugas'. O kitąkart jau su tuo 'raugu' bus žymiai greitesnis darbas (nuo užmaišymo iki kepimo tešlai pakilti užtenka maždaug 6 val.)
Maišydama duoną vadovaujuosi šiuo receptu (maždaug):
500g ruginių miltų
500g kvietinių miltų
100g kvietinių sėlenų
180g cukraus
100g avižinių kruopų
2 a.š. druskos
1 l šilto vandens
0,5 l raugo
100 g saulėgrąžų
100g linų sėmenų
2 saujelės kmynų
Saulėgrąžas, sėmenis, nuplikyti, po to nuplauti šaltu vandeniu. Į dubenį sudėti visus kitus produktus. Juos užpilti šiltu vandeniu, sudėti raugą ir gerai išmaišyti 10-15 min. 0,5 l tešlos atudėtu į atskirą indą. Likusią tešlą sudėti į skardą išteptą aliejumi. Laikyti kambario temperatūroje 6h. Po to skardą į pečių, o raugą į šaldytuvą. Galima laikyti 2 sav. Duoną kepti 200 laipsnių temperatūroje 65 min ir dar 15 min 180 laipsnių temperatūroje. Iškepus atvėsinti skardoje.
'Raugas' atrodo taip. Laikas ruoštis kepimui |
Taigi, duonos kepimu susižavėjo mano mama ir anyta, kas pasirodė labai į naudą man, nes jos, dabar jau kaip patyrusios duonininkės, davė man puikių patarimų: pvz. įdėti daugiau cukraus (duona gaunasi saldžiarūgštė; o kiek cukraus dėti reiktų ragauti pagal skonį (aš dedu maždaug kaip ir recepte - 6 šaukštai (keletą kartų pabandžius bus aišku kokie asmeniniai poreikiai)); tešla neturi būti užminkoma kieta (geriausia - turi būti sunkiai maišoma šaukštu).
Apie raugą, duonos receptus ir idėjas daug rašoma dar čia. Tik su tuo 'raugu' jie labai gąsdina :) Pas mus namie niekas jo nemaitina, nežaidžia ir pan. Į tą patį stiklainį iš kur išpyliau įdedu naują dozę ir užsuku dangteliu, kad nepabėgtų ir neišdžiūtų. Maždaug kartą į dvi savaites kepu po kepaliuką, raugas atsinaujina. Bet esu išlaikiusi vat tokį užkonservuotą raugą visą mėnesį nemaitintą, bet kankintą, nebeburbuliuojantį :) Tada užsimaišiau vėl duoną ir ką jūs manot, raugas rūgsta toliau! Tikrai neverta ten milijoną kartų per dieną įmest cukraus kruopelę ar miltų, ar vandens, nes viskas ir taip 'be nieko' puikiai veikia.
Sėklytės, priekoniai, cukrus, druska |
Aš šiuo metu priėjau išvados, kad man geriausiai iškepa per 1 val. ant 170-180 karščio. Matyt priklauso nuo orkaitės. Dedam tešlą į skardą (aš naudoju stiklinę ir įkloju kepimo popieriaus) ir palieku kol pakils. Viršų galima užkloti kepimo popierium, kad neperdegtų paviršius.
Po 10 min kepimo atrodo maždaug taip |
Iškepusi duona turi skambėti pabeldus pirštais tarytum 'tuščia' viduje. Galų gale pasitreniravę suprasite apie ką kalbu ;) Po valandos traukiam laukan. Ir turime tą aukso gabalą paruoštą - duona kasdieninė.
Duona kasdieninė |
6 komentarai (-ų) :
Na, mes niekaip neprisirengiam išsikepti duonos. Svarstau, kodėl. Gal dėl to, kad vis sotūs lauktuvine duonele :)
Na, bet ateis laikas ir mano virtuvėje šiam eksperimentui :)
ateis ateis laikas duonai - visiems ateina ;)
Ačiū, Ramune, už raugą-ga-ga. Užmaišiau ruginę duonytę - ryt kepsim :)
nėr už ką, smagu dovanot ;) įdomu rezultatas koks gausis ;)
Ir mano namuose duonyte jau karts nuo karto kepa. Aciu ir as sakau uz rauga ir ikalbejima pabandyt. Dziaugiasi visi namiskiai sia naujove ;)
xexe ;) džiaugiuosi, kad pabandėt ir patiko!
Rašyti komentarą